Nigerijos princas, sūnus patekęs į avariją ir kodėl tai veikia

cy5d9UI.jpg

Pinigai yra uždirbami įvariais būdais. Galima eiti į darbą nuo 8 iki 5, galima investuoti, galima pradėtisavo verlsą, galima apgaudinėti žmones. Lietuvoje vienu metu buvo ypač populiarūs sukčių skambučiai apie į nelaimę  patekusį sūnų, dukrą ir t.t. Apie tai jau daug kas yra girdėjęs, tačiau vis dar pasitaiko žmonių, kurie patiki tokia apgaule ir praranda pinigus. Iš tikro, tokių žmonių dar ir kaip netrūksta.

JAV vidaus pajamų tarnyba susilaukia nuo 9 iki 12 tūkstančių skundų per savaitę iš žmonių, kuriems neva skambino jų atstovas, reikalaudamas skubiai sumokėti tam tikrą sumą dėl uždelstų mokesčių, antraip gresiančios griežtos sankcijos. Tokiu būdu iš žmonių buvo išviliota 15 milijonų dolerių; didžiausią sumą persiuntęs žmogus prarado pusė milijono. Tad, tegu ir labai maža dalis žmonių patiki tokiomis apgavystėmis, tačiau pasipelnymui netrūksto ir mažo procento. Ir šie skaičiai yra tik iš vienos valstybės, tik iš vienos institucijos, taigi – daugmaž tik iš vieno pobūdžio apgavystės. O yra daugybė rūšių, tad tokios veiklos mąstai milžiniški.

Siekdami skubiai švilioti pinigus, apgavikai stengiasi sukurti situaciją, kurioje žmogus įstatomas į laiko rėmus, jam sukeliamas stresas ir turi staigiai apsispręsti. Tokioje situacijoje, kuomet sprendimus įtakoja stresas, žmogus labiau linkęs vengti rizikos, susiaurėja demesys ir pereinama prie paprastesnio informacijos apdorojimo proceso, kurio metu ne viskas apgalvojama. Kas gali reikšti, jog susilaukus skambučio dėl rimtų sankcijų už delsimą mokėti mokesčius, norima riziką kuo labiau sumažinti ir sprendimas, greitai pervesti tam tikrą pinigų sumą, atrodo kaip saugesnis būdas.

Taip pat, natūralu manyti, jog įvairiais apgavikais patikintys žmonės pasižymi aukštesniais sutarumo įverčiais, labiau pasitiki aplinkiniais ir pozityviau vertina žmones, tad  gali būti pažeidžiamesni įvairioms apgavystėms. Tačiau tyrimai tokios hipotezė nepatvirtina, netgi atvirkščiai, panašu, jog kitais labiau pasitikintys  žmonės, geriau atpažįsta meluojančius.

romance-military-scams

Kitas populiarus būdas yra romatiškos, virtualaus bendravimo apgavystės. Tipiškiausia situacija būtų, kuomet jaunas vyrukas iš Nigerijos pradeda bendrauti su vidutinio amžiaus ar vyresne moterimi iš vienos iš labiau išsivysčiusių pasaulio valstyvbių. Apie auką sužinoma, kiek įmanoma daugiau ir tam ypač pasitarnauja socialiniai tinklapiai. Dažniausiai ieškoma auka, kuri yra pažeidžiamesnė: galbūt vyras neseniai mirė, galbūt nutiko kokia nors nelaimė ar tiesiog pastaruoju metu gyvenimas buvo gan sunkus ir sudėtingas. Tokiems žmonėms labiau reikia palaikymo, jie jaučiasi vienišesni, nemažai psichinės energijos išteklių buvo išnaudota sudėtingoms gyvenimo situacijoms spręsti, tad su tokiais žmonėmis lengviau užmegzti stiprų ryšį. Vyrukas iš Nigerijos (nors nebūtinai iš šios šalies, gali būti iš Ganos, Pietų Afrikos bei kitų valstybių, net ne būtinai iš Afrikos, visgi daugiausia tokių apgavysčių vyksta būtent iš Nigerijos) gali pamatyti, jog Facebook’e potenciali auka paskelbė, jog eis žiūrėti mėgiamą serialą. Vėliau bendraudamas subtiliai atsiprašys, jog toliau negali bendrauti, nes eis žiūrėti savo mylimo serialo. Auka paklaus, koks tai serialas, nustebs bei apsidžiaugs, jog jiems abiems tai  labai patinka. Taip pamažu užmezgamas stiprus ryšys, auka jaučia, jog juos tiek daug kas sieja, jog pagaliau surado ką nors, kas palengvins jos vienatvę.

Ilgainiui toks apgavikas praneša, jog turi kažkokių problemų, galbūt šį sykį, jis pametė pasą, negali grįžti į savo šalį be dokumentų ir jam reikia pinigų. Iš pradžių tai būna nedidelė suma, kuri pradžioje tėra tik koja tarpduryje, bet po pirmo nedidelio pražymo, auka jau lengviau sutiks su antru, su trečiu ir vis su didesnėmis sumomis. Vyrukas iš Nigerijos, labai pergyvens, jog negali atvykti, jam vis nesiseka, pradeda lietis problemos viena po kitos, tačiau jis svajoja ir labai trokšta sutikti auką, kad pagaliau galėtų būti kartu ir susituokti. Greičiausiai, jis auką jau vadins savo žmona, ji, žinoma, pati nuostabiausia ir gražiausia moteris.

Tokia veikla yra ganėtinai pelninga, ir laikas, investuotas į ryšio stiprinimą, į visus pokalbius ir susirašinėjimus, atsiperka su kaupu. Štai, pavyzdžiui, Sarah per pusantrų metų persiuntė 1,4 milijono JAV dolerių vienam iš tokių vyrukų. Ji išleido visas savo santaupas, pardavė savo nekilnojamąjį turtą bei prasiskolino giminaičiams. Kai kurie skaudžiai pasimoko, kai kurie ir toliau tiki, jog iškalbusis nigerietis iš tikrųjų myli ir niekad nemelavo.

Žinant istorijos pabaigą, atrodo keista, kaip žmogus, kuris gyvenime nėra  matęs tariamojo nigeriečio, galėjo išeikvoti visą savo turtą ir dar įbristi į skolas? Žinoma, įklimpstama pamažu, bet kai kurie žmonės yra pažeidžiamesni tokioms apgaulėms. Įvairiems apgavikams vyresni žmonės neretai būna ypač lengvas grobis, kas iš dalies susiję su tuo, jog vyresniame amžiuje neretai suprastėja žmogaus kognityviniai sugebėjimai:  kalba, atmintis, dėmesys bei koncentracija. Taigi, kuomet koncentracija bei dėmesys suprastėja, sunkiau įvertinti visas detales ir kai kurie svarbūs aspektai praslysta pro akis. Žmogus taip pat gali žinoti apie suprastėjusią savo atmintį ir gėdydamasis stengtis neparodyti to. Be to, sunkiau verbaliai savo mintis išreiškiančius žmones sukčiai gali lengviau apsukti aplink pirštą, ypač, jei patys pasižymi gera iškalba bei lengvai manipuliuoja kitais. Kas įdomu, sąžiningumu bei kuklumu pasižymintys žmonės rečiau tampa aukomis, kaip manoma, todėl, jog yra linkę sąžiningai elgtis, ir rečiau stengsisi pasinaudoti netikėtomis pasipelnymo galimybėmis, kurios galbūt atrodys “nešvarios”.

Pasak kito tyrimo, žmonės, turintys įvairų romantinių įsitikinių, tokių kaip “meilė suranda sau kelią”, “vienas ir vieninteslis/antra obuolio pusė”, bei linkę idealizuoti, dažniau tampa  aukomis. Tyrimo duomenys buvo analizuojami keliais skirtingais būdais, ir rezultatai parodė, jog polinkis idealizuoti yra vienas iš ryškiausių bruožų, skiriančių žmones tapusius aukomis nuo netapusių. Nenuostabu, jog toks žmogus legviau tikės apgaviko žodžiais ir mintyse pats pripieš tam  tikras teigiamas savybes, taip labiau grimzdamas į pinkles. Kita vertus, labiau savo partnerius idealizuojantys žmonės, dažniausiai santuoka džiaugiasi labiau ir nepasitenkinimo santykiais lygis mažėja kur kas lėčiau nei tų, žmonių, kurie savo partnerį idealizuoja mažiau. Tad lazda turi du galus.

romanc-scam

Nicole L. Muscanell (2014) išskiria 6 pagrindinius faktorius, kurie įtakoja žmonių pažeidžiamumą apgavystėms: mėgiamumas, autoritetas, laiko limitas, socialinis patvirtinimas, tarpusavio pagaba ir įsipareigojimas. Žmonės labiau linkę pasitikėti tais ir padėti tiems, kurie jiems labiau patinka, tad apgvikai gali prisistatyti senu draugu ar investuoti į bendravimą vis “surasdami” bendrų pomėgių kartu su auka. Taip pat labiau pasitikima autoritetingų asmenų nuomone, manoma, jog jie yra kompetetingesni. Tuo pasinaudodami, agavikai apsimeta esantys tam tikros organizacijos atstovais, aukštesnio rango vadovais, inspektoriais, agentais. Išsiunčiami elektroniniai laiškai su tam tikrais nurodymais, kuriuos ne visi kvestionuoja, ir tokiu būdu išviliojama asmeninė  informacija, prisijungimo duomenys, pin kodai ir t. t. Taip pat veiksminga neva suteikti žmogui gerą galimybę pasipelnyti, ar  išvengti didelių nemalonumų, tačiau veiksmus atlikti reikia greitai, dėl laiko stokos. Įspraustas į laiko rėmus, norintis išlošti žmogus bus labiau linkęs pasinaudoti jam “suteikta galimybe”. Prie to pridėjus tokius pasakymus, kaip kad “daugelis naudojasi”, “dauguma taip ir anaip elgiasi”, pasiūlymas tampa daug įtikinamesnis, kadangi žmonės labiau pasitiki tuo, ką daro dauguma, kas lyg ir suteikia patvirtinimą, jog taip elgtis dėl tam tikrų priežasčių turėtų būti naudinga. Be to, žmonės linkę padėti vieni kitiems, iš dalies, nes patys prireikus norėtų susilaukti pagalbos. Kuomet Nigerijos princui reikia pagalbos išgryninti auksą, kodėl gi nepagelbėjus ir tuo pačiu pačiam  nepasipelnius šioje situacijoje? Juk princas tikrai liks dėkingas už pagalbą. Ir galiausiai, įsipareigojimo principas susijęs su tuo, jog žmonės nori palaikyti tam tikrą įvaizdį apie save ir stengiasi, jog jų elgesys būtų nuoseklus, antraip gali atrodyti nepatikimi. Iš dalies, tokiu principu ir yra paremtas kojos tarpduryje metodas, kas buvo aptarta aukčiau.

Taigi, kad ir kaip bebūtų keista, yra žmonių, kurie nori padėti Nigerijos princui. Yra žmonių, kurie sukčiams perveda didžiulus pinigus, nors iš šalies atrodo visiškai aišku, jog tai apgavystė. Be to, apgavikai yra protingi ir gudrūs žmonės ir randa vis naujų būdų kaip išvilioti pinigus. Geriausia žinoti, jog pakliūti į pinkles gali bet kas, net ir mes, kurie “tikrai nepatikėtų tokiomis nesąmonėmis”, nes turint tokį įsitikinimą, nesunku apgauti. Kita vertus, žinant, jog galime tapti auka, veikiausiai būsime atsargesni.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s